Lufthydraulisk press till lastbilsverkstäder och industri
Lufthydraulisk 1-stegs pump (Presshastighet: 6,1 mm/s). Steglös inställning av presstryck. Dubbelverkande och sidledes flyttbar cylinder. Stor slaglängd på 300 mm. Inbyggd manometer i ögonhöjd. Helsvetsad ram och pressbord. Vinschmanövrerat pressbord. Inbyggd säkerhetsventil. Avtagbar trycksko för montering av olika pressdon. Inkl. 2 riktstäd.
Lufthydraulisk press till lastbilsverkstäder och industri
Lufthydraulisk 1-stegs pump (Presshastighet: 6,1 mm/s). Steglös inställning av presstryck. Dubbelverkande och sidledes flyttbar cylinder. Stor slaglängd på 300 mm. Inbyggd manometer i ögonhöjd. Helsvetsad ram och pressbord. Vinschmanövrerat pressbord. Inbyggd säkerhetsventil. Avtagbar trycksko för montering av olika pressdon. Inkl. 2 riktstäd.
| Vikt | 445 kg |
| Kapacitet | 40 ton |
| Bredd | 1355 mm |
| Höjd | 1740 mm |
| Slaglängd | 300 mm |
| Bredd mellan ben | 850 mm |
| Djup mellan ben | 215 mm |
| Insatshöjd | 70-770 mm |
| Presshastighet | 6,1 mm/s |
| Returhastighet | 7,9 mm/s |