Hand-hydraulisk press för lilla & semiproffs verkstaden. Laserskuren ram med industritätningar. Hydraulcylindern är flyttbar i sidled. Tillbehörslåda vid foten på pressen. Pressbordet höj och sänkbart med vinsch. Dubbelhastighetspump. Tryckluftdriven snabbförflyttning av kolven, detta görs via en fotpedal.
Pressdornsats 987SZPE001 köps separat.
Hand-hydraulisk press för lilla & semiproffs verkstaden. Laserskuren ram med industritätningar. Hydraulcylindern är flyttbar i sidled. Tillbehörslåda vid foten på pressen. Pressbordet höj och sänkbart med vinsch. Dubbelhastighetspump. Tryckluftdriven snabbförflyttning av kolven, detta görs via en fotpedal.
Pressdornsats 987SZPE001 köps separat.
| Vikt | 650 kg |
| Kapacitet | 100 ton |
| Bredd | 1255 mm |
| Höjd | 1938 mm |
| Slaglängd | 300 mm |
| Bredd mellan ben | 850 mm |
| Djup mellan ben | 750 mm |
| Insatshöjd | 885 mm |