En halvautomatisk såg som erbjuder noggrann kapning till rätt pris. Vitala delar av gjuten aluminium. Ställbar elektronisk varvtalsjustering av motorn ger möjlighet att kapa de flesta material. Gerbar upp till 60°. Sågen har ett bi-metall bandsågblad monterat, så inget smörjmedel behövs.
Tekniska funktioner:
• Push-click: manuell inställning av 4 nedmatningshastigheter.
• Automatisk brytare efter avslutat kapning.
• Nödstopp för att stoppa skärningen.
• Levereras med justerbart längdanhåll för kapning av likadana snitt (L = 500 mm).
En halvautomatisk såg som erbjuder noggrann kapning till rätt pris. Vitala delar av gjuten aluminium. Ställbar elektronisk varvtalsjustering av motorn ger möjlighet att kapa de flesta material. Gerbar upp till 60°. Sågen har ett bi-metall bandsågblad monterat, så inget smörjmedel behövs.
Tekniska funktioner:
• Push-click: manuell inställning av 4 nedmatningshastigheter.
• Automatisk brytare efter avslutat kapning.
• Nödstopp för att stoppa skärningen.
• Levereras med justerbart längdanhåll för kapning av likadana snitt (L = 500 mm).
| Mått LxBxH | 900 x 400 x 520 mm |
| Vikt | 19 kg |
| Motoreffekt | 1300 Watt |
| Elektrisk anslutning | 230 Volt |
| Frekvens | 50 Hz |
| Sågbladstorlek | 1440 x 13 x 0,65 mm |
| Tanddelning | 14 |
| Sågbladhastighet | 35 - 80 m/min |