NJORD™ GO är en portabel 11 kW elbilsladdare som ger dig snabb och pålitlig laddning för elfordon både när du är hemma eller på resa. Använd laddaren med CTEK NJORD-appen för maximal flexibilitet. NJORD™ GO från CTEK är en hållbar, lätt och portabel allt-i-ett EV-laddare med typ 2-kontakt och laddkapacitet på upp till 11 kW. En fast, slitstark 1,5 m lång elkabel och en EV-laddkabel på 5 m medföljer – anslut helt enkelt enheten till CEE-uttaget hemma eller på arbetet för laddning. Laddarens användargränssnitt indikerar tydligt laddningsstatus. Den kostnadsfria CTEK NJORDappen ger dig fullständig kontroll över laddning och laddplanering i din Android- eller IOS-mobil via Bluetooth och WiFi. Med NJORD™ GO kan du ladda på hög effekt även när den omgivande temperaturen är hög, tack vare dess ultramoderna kylteknik med naturlig konvektionskylning.
• Kostnadseffektiv typ 2, 16 A/3-fas (11 kW) EV-laddare.
• Ingen installation behövs – anslut helt enkelt enheten till ditt
CEE-uttag hemma eller på arbetet.
• CTEK NJORD-appen ger dig kontroll över laddning och planering via Bluetooth/WiFi.
• Liten, lätt portabel enhet med slitstarkt, slagtåligt hölje.
• Intuitivt användargränssnitt med laddstatusinformation.
NJORD™ GO är en portabel 11 kW elbilsladdare som ger dig snabb och pålitlig laddning för elfordon både när du är hemma eller på resa. Använd laddaren med CTEK NJORD-appen för maximal flexibilitet. NJORD™ GO från CTEK är en hållbar, lätt och portabel allt-i-ett EV-laddare med typ 2-kontakt och laddkapacitet på upp till 11 kW. En fast, slitstark 1,5 m lång elkabel och en EV-laddkabel på 5 m medföljer – anslut helt enkelt enheten till CEE-uttaget hemma eller på arbetet för laddning. Laddarens användargränssnitt indikerar tydligt laddningsstatus. Den kostnadsfria CTEK NJORDappen ger dig fullständig kontroll över laddning och laddplanering i din Android- eller IOS-mobil via Bluetooth och WiFi. Med NJORD™ GO kan du ladda på hög effekt även när den omgivande temperaturen är hög, tack vare dess ultramoderna kylteknik med naturlig konvektionskylning.
• Kostnadseffektiv typ 2, 16 A/3-fas (11 kW) EV-laddare.
• Ingen installation behövs – anslut helt enkelt enheten till ditt
CEE-uttag hemma eller på arbetet.
• CTEK NJORD-appen ger dig kontroll över laddning och planering via Bluetooth/WiFi.
• Liten, lätt portabel enhet med slitstarkt, slagtåligt hölje.
• Intuitivt användargränssnitt med laddstatusinformation.
| Driftstemperatur | -30 till +50 C |
| Laddström | 6-16 A |
| Laddmetod | Mode 2 |
| Laddningskategori | AC laddning |
| Fordonsanslutning | Typ 2 |
| Nätkontakt | CEE 16A / 400V 5P |
| Antal faser | 3-fas |
| Laddeffekt | 1,4 - 11 kW |
| Matningsspänning | 400 V |
| Energimätare | Ja, Intern |
| Dimension kåpa HxBxD | 250x140x80 mm |
| Längd laddkabel | 5 m |
| Längd strömkabel | 1,5 m |
| Nettovikt (enhet med kablar) | 4 kg |
| Anslutningar | Bluetooth, WiFi |
| App support | Smart phone display, CTEK NJORD-app för Android och IOS |
| Kapslingsklass | IP65 |
| Garanti | 2 år |