BVA Hydraulics dubbelverknade 2-stegs Handpump med 2,2 liters tank. Passar för dubbelverkande cylindrar eller verktyg med en max. oljevolym på 2200 cm3. Tank i stål med bärhandtag för enkel förflyttning. 2-stegs pump som underlättar för operatören att pumpa. Arbetstryck 700 bar.
BVA Hydraulics dubbelverknade 2-stegs Handpump med 2,2 liters tank. Passar för dubbelverkande cylindrar eller verktyg med en max. oljevolym på 2200 cm3. Tank i stål med bärhandtag för enkel förflyttning. 2-stegs pump som underlättar för operatören att pumpa. Arbetstryck 700 bar.
| Anslutningsgänga | 3/8" -18NPTF |
| Oljevolym | 2200 cm |
| Volym per slag lågtryck | 14 bar / 13,3 cm |
| Volym per slag högtryck | 700 bar / 2,3 cm |
| Kolvslag | 21 mm |
| Pumpkraft vid max tryck | 440 N |
| Material i tank | Stål |
| B | 173 mm |
| C | 659 mm |
| D | 120 mm |
| E | - |
| F | - |
| G | 553 mm |
| H | 95 mm |
| J | 90 mm |
| A | 525 mm |
| Vikt utan olja | 14,7 kg |
| K | 573 mm |