BVA Hydraulics enkelverkande cylinder på 50 ton och slaglängd 103 mm. Arbetstryck 700 bar. Gänga på cylinderröret samt 2 st gängade hål i botten.
BVA Hydraulics enkelverkande cylinder på 50 ton och slaglängd 103 mm. Arbetstryck 700 bar. Gänga på cylinderröret samt 2 st gängade hål i botten.
| Vikt | 18,6 kg |
| Kapacitet | 50 ton / 487 kN |
| Oljevolym | 730 cm |
| Slaglängd | 103 mm |
| A Bygghöjd Min höjd | 227 mm |
| B Max höjd | 330 mm |
| C Cylinderns inner Ø | 95 mm |
| D Cylinderns ytter Ø | 127 mm |
| E Kolvstångens Ø | 80 mm |
| F Sadelns ytter Ø | 70 mm |
| G Avstånd cylinderbotten till oljeinlopp | 31 mm |
| X Håldelning | 95 mm |
| Effektiv cylinderarea | 70,8 cm |
| Y Gänga | " -13UNC |
| Z Gängans djup | 19 mm |
| H Utvändig gänga på cylinderrör | 5"-12UN |
| L Längd utvändig gänga på cylinderrör | 55 mm |
| J Kolvstångsgänga | - |
| K Längd kolvstångsgänga | - |