Genius 2D är en automatisk laddare och underhållsladdare för 12v blysyrabatterier. Designad för laddning och underhållsladdning av motorcykel, fyrhjuling, snö/vattenskoter, gräsklippare, bil, båt och husvagn. Med öglor för fast montering på/i fordonet.
Genius 2D är en automatisk laddare och underhållsladdare för 12v blysyrabatterier. Designad för laddning och underhållsladdning av motorcykel, fyrhjuling, snö/vattenskoter, gräsklippare, bil, båt och husvagn. Med öglor för fast montering på/i fordonet.
| Skyddsklass | IP65 |
| Mått LxBxH | 127x58x38 mm |
| Vikt | 0,23 kg |
| Elanslutning | 230 Volt |
| Automatisk laddteknik | Ja |
| Batterispänning | 12 Volt |
| Batterikapacitet | 2-40 Ah |
| Batterityper | Wet, Gel, MF, CA, EFB, AGM |
| Strömstyrka laddning | 2,0 A |
| Minsta batterispänning | 2 Volt |
| Starthjälp max | - |
| Starthjälp kontinuerlig | - |