Hand- & lufthydraulisk press för lilla & semiproffs verkstaden. Presskolven styrs genom lufthydraulik vilken manövreras med fotpedal eller handpumpning. Laserskuren ram med industritätningar. Hydraulcylindern är flyttbar i sidled. Tillbehörslåda vid foten på pressen. Pressbordet höj och sänkbart med vinsch. Pressdornsats ingår. Dubbelhastighetspump.
Hand- & lufthydraulisk press för lilla & semiproffs verkstaden. Presskolven styrs genom lufthydraulik vilken manövreras med fotpedal eller handpumpning. Laserskuren ram med industritätningar. Hydraulcylindern är flyttbar i sidled. Tillbehörslåda vid foten på pressen. Pressbordet höj och sänkbart med vinsch. Pressdornsats ingår. Dubbelhastighetspump.
| Vikt | 163 kg |
| Kapacitet | 30 ton |
| Bredd | 770 mm |
| Höjd | 1800 mm |
| Slaglängd | 220 mm |
| Bredd mellan ben | 600 mm |
| Djup mellan ben | 148 mm |
| Insatshöjd | 850 mm |