Hand- & lufthydraulisk press för lilla & semiproffs verkstaden. Presskolven styrs genom lufthydraulik vilken manövreras med fotpedal eller handpumpning. Laserskuren ram med industritätningar. Hydraulcylindern är flyttbar i sidled. Tillbehörslåda vid foten på pressen. Pressbordet höj och sänkbart med vinsch. Pressdornsats ingår. Dubbelhastighetspump.
Hand- & lufthydraulisk press för lilla & semiproffs verkstaden. Presskolven styrs genom lufthydraulik vilken manövreras med fotpedal eller handpumpning. Laserskuren ram med industritätningar. Hydraulcylindern är flyttbar i sidled. Tillbehörslåda vid foten på pressen. Pressbordet höj och sänkbart med vinsch. Pressdornsats ingår. Dubbelhastighetspump.
| Vikt | 243 kg |
| Kapacitet | 50 ton |
| Bredd | 930 mm |
| Höjd | 1900 mm |
| Slaglängd | 220 mm |
| Bredd mellan ben | 750 mm |
| Djup mellan ben | 200 mm |
| Insatshöjd | 780 mm |