| Skyddsklass | IP21 |
| Mått LxBxH | 450x260x210 mm |
| Elanslutning | 230 Volt |
| Erfoderlig säkring | 16 Amp |
| Frekvens | 50 Hz |
| Arbetsfrekvens | 20-60 kHz |
| Effektsteg antal | 10 |
| Ingående effekt - nätspänning | 3,5 kW |
| Utgående effekt induktionseffekt | 3,5 kW |
| Induktionskabel | 1,8 m |
| Kylsystem | Vattenkyld |
| Kontinuerlig drifttid | 20 min |
| Vikt med full tank | 7 kg |
| Vattentank | 1 liter |
| Vid 20C omgivningstemperatur och max effekt | , |
| Värmer en yta till 1000C på 1 sek | 7x12x4 mm |