Induktionsvärmarna baseras på modern teknik och är microprocessorstyrda. De värmer genom både gummi och plast och är lämpliga för att värma upp bultar och skruvar på fordonens underrede m.m. Värmen skapas direkt i materialet utan att skada närliggande värmekänsliga komponenter. Värmarna har lång drifttid, tack vare effektivt kylsystem och stora kylvattentankar.
IDH300 är lämplig för enklare verkstadsarbeten.
Induktionsvärmarna baseras på modern teknik och är microprocessorstyrda. De värmer genom både gummi och plast och är lämpliga för att värma upp bultar och skruvar på fordonens underrede m.m. Värmen skapas direkt i materialet utan att skada närliggande värmekänsliga komponenter. Värmarna har lång drifttid, tack vare effektivt kylsystem och stora kylvattentankar.
IDH300 är lämplig för enklare verkstadsarbeten.
| Skyddsklass | IP21 |
| Mått LxBxH | 420x420x700 mm |
| Elanslutning | 230 Volt |
| Erfoderlig säkring | 16 Amp |
| Frekvens | 50 Hz |
| Arbetsfrekvens | 20-50 kHz |
| Effektsteg antal | 10 |
| Ingående effekt - nätspänning | 3,7 kW |
| Utgående effekt induktionseffekt | 3,5 kW |
| Induktionskabel | 3 m |
| Kylsystem | Vattenkyld |
| Kontinuerlig drifttid | 45 min |
| Vikt med full tank | 39 kg |
| Vattentank | 20 liter |
| Vid 20C omgivningstemperatur och max effekt | , |
| Värmer en yta till 1000C på 1 sek | 7x12x4 mm |