Induktionsvärmarna baseras på modern teknik och är microprocessorstyrda. De värmer genom både gummi och plast och är lämpliga för att värma upp bultar och skruvar på fordonens underrede m.m. Värmen skapas direkt i materialet utan att skada närliggande värmekänsliga komponenter. Värmarna har lång drifttid, tack vare effektivt kylsystem och stora kylvattentankar.
Induktionsvärmarna baseras på modern teknik och är microprocessorstyrda. De värmer genom både gummi och plast och är lämpliga för att värma upp bultar och skruvar på fordonens underrede m.m. Värmen skapas direkt i materialet utan att skada närliggande värmekänsliga komponenter. Värmarna har lång drifttid, tack vare effektivt kylsystem och stora kylvattentankar.
| Skyddsklass | IP21 |
| Mått LxBxH | 510x600x1110 mm |
| Elanslutning | 400 Volt |
| Erfoderlig säkring | 23 Amp |
| Frekvens | 50-60 Hz |
| Arbetsfrekvens | 15-50 kHz |
| Effektsteg antal | 10 |
| Ingående effekt - nätspänning | 16 kW |
| Utgående effekt induktionseffekt | 15 kW |
| Induktionskabel | 6 m |
| Kylsystem | Vattenkyld |
| Kontinuerlig drifttid | obegränsad |
| Vikt med full tank | 150 kg |
| Vattentank | 30 liter |
| Vid 20C omgivningstemperatur och max effekt | , |
| Värmer en yta till 1000C på 1 sek | 10x40x6 mm |