3-fas Microprocessorstyrd inverter för Mig/Mag (kontinuerlig och puls)/Tig och MMA svetsning. Kan användas med gas eller med flusstråd.
WAVE OS systemet gör svetsningen anpassningsbar för att passa kundspecifika krav; spårbar och analyser, genom att spara data via USB; tack vare synergiska justeringar av parametrar. Maximal flexibilitet för användning i en mängd olika branscher, från underhåll till installation och bilverkstäder.
Ställ in materialtjockleken och börja svetsa. Den intelligenta och automatiska styrningen av svetsbågen kommer ögonblickligen att upprätthålla hög svetsprestanda under alla arbetsförhållanden, med olika material och gaser.Med hjul och hållare för gasflaska.
Levereras utan reduceringsventil och svetskablar för MMA och Tig.
Levereras med 3m slangpaket med Binzelkoppling (T742183) och 3m återledarkabel.
Extra tillbehör:
Reduceringsventil - Art. nr T722119
Svetskablar MMA - Art. nr T801081
3-fas Microprocessorstyrd inverter för Mig/Mag (kontinuerlig och puls)/Tig och MMA svetsning. Kan användas med gas eller med flusstråd.
WAVE OS systemet gör svetsningen anpassningsbar för att passa kundspecifika krav; spårbar och analyser, genom att spara data via USB; tack vare synergiska justeringar av parametrar. Maximal flexibilitet för användning i en mängd olika branscher, från underhåll till installation och bilverkstäder.
Ställ in materialtjockleken och börja svetsa. Den intelligenta och automatiska styrningen av svetsbågen kommer ögonblickligen att upprätthålla hög svetsprestanda under alla arbetsförhållanden, med olika material och gaser.Med hjul och hållare för gasflaska.
Levereras utan reduceringsventil och svetskablar för MMA och Tig.
Levereras med 3m slangpaket med Binzelkoppling (T742183) och 3m återledarkabel.
Extra tillbehör:
Reduceringsventil - Art. nr T722119
Svetskablar MMA - Art. nr T801081
| Tomgångsspänning | 95 volt |
| Skyddsklass | IP23 |
| Mått LxBxH | 795x375x730 mm |
| Vikt | 32 kg |
| Elanslutning | 400 Volt |
| Erfoderlig säkring | 10 A |
| Effekt 60% Max effekt | 3,0 - 5,5 kW |
| Intermittens | 105 A 60%, 200 A 20% |
| Elektrod minmax ø | 16 - 40 mm |
| Tråd stål ø | 0,6 - 1,0 mm |
| Tråd rostfritt ø | 0,8 - 1,0 mm |
| Tråd aluminium ø | 0,8 - 1,0 mm |
| Tråd flussfylld ø | 0,8 - 1,2 mm |
| Tråd för lödning ø | 0,8 - 1,0 mm |
| Max trådspole vikt | 15 kg |
| Elektrod min/max ø | 1,6 - 4,0 mm |