3-fas Microprocessorstyrd inverter för Mig/Mag/Tig och MMA svetsning. Kan användas med gas eller med flusstråd. En multiprocessmaskin med ett brett område av tillämpningar, från underhåll till installation och plåtverkstäder. Lämplig för stål, rostfritt och aluminium.
Snabb justeringen av svetsparametrar tack vare ”ONE TOUCH” teknik, gör svetsen mycket enkel att använda.
LCD grafisk display möjliggör en bättre avläsning av alla svetsparametrar
Med hjul och hållare för gasflaska
Levereras utan reduceringsventil och svetskablar för MMA och Tig.
Levereras med 3m slangpaket med Binzelkoppling (T742183) och 3m återledarkabel.
Extra tillbehör:
Reduceringsventil - Art. nr T722119
Svetskablar MMA - Art. nr T801081
3-fas Microprocessorstyrd inverter för Mig/Mag/Tig och MMA svetsning. Kan användas med gas eller med flusstråd. En multiprocessmaskin med ett brett område av tillämpningar, från underhåll till installation och plåtverkstäder. Lämplig för stål, rostfritt och aluminium.
Snabb justeringen av svetsparametrar tack vare ”ONE TOUCH” teknik, gör svetsen mycket enkel att använda.
LCD grafisk display möjliggör en bättre avläsning av alla svetsparametrar
Med hjul och hållare för gasflaska
Levereras utan reduceringsventil och svetskablar för MMA och Tig.
Levereras med 3m slangpaket med Binzelkoppling (T742183) och 3m återledarkabel.
Extra tillbehör:
Reduceringsventil - Art. nr T722119
Svetskablar MMA - Art. nr T801081
| Tomgångsspänning | 63 volt |
| Skyddsklass | IP23 |
| Mått LxBxH | 865x390x915 mm |
| Vikt | 37 kg |
| Elanslutning | 400 Volt |
| Erfoderlig säkring | 16 A |
| Effekt 60% Max effekt | 6,5 - 9,0 kW |
| Intermittens | 205 A 60%, 270 A 30% |
| Elektrod minmax ø | 16 - 60 mm |
| Tråd stål ø | 0,6 - 1,2 mm |
| Tråd rostfritt ø | 0,8 - 1,2 mm |
| Tråd aluminium ø | 0,8 - 1,2 mm |
| Tråd flussfylld ø | 0,8 - 1,2 mm |
| Tråd för lödning ø | 0,8 - 1,2 mm |
| Max trådspole vikt | 15 kg |
| Elektrod min/max ø | 1,6 - 6,0 mm |