| Skyddsklass | IP20 |
| Mått LxBxH | 365x460x755 mm |
| Vikt | 23,4 kg |
| Elanslutning | 230 V |
| Automatisk laddteknik | Ja |
| Batterispänning | 12/24 V |
| Batterikapacitet | 10-1550 Ah |
| Batterityper | Pb-Ca, Wet, Gel, AGM, EFB, Lithium, MF |
| Strömstyrka laddning | 70 A |
| Minsta batterispänning | - |
| Starthjälp max | 570 A |
| Starthjälp kontinuerlig | 360 A |