| Skyddsklass | IP20 |
| Mått LxBxH | 305x360x630 mm |
| Vikt | 12,5 kg |
| Elanslutning | 230 V |
| Automatisk laddteknik | Ja |
| Batterispänning | 12/24 V |
| Batterikapacitet | 10-450 Ah |
| Batterityper | Pb-Ca, Wet, Gel, AGM, EFB, Lithium, MF |
| Strömstyrka laddning | 31 A |
| Minsta batterispänning | - |
| Starthjälp max | 300 A |
| Starthjälp kontinuerlig | 180 A |