Utrustade med 2-hjul och draghandtag, för lätt och smidig förflyttning av laddaren. Batteriladdarna är utrustade med skydd mot polaritetsvändning och överbelastning. Dynamic 520 har 4 effektlägen för möjlighet att välja mellan laddning normal 1 eller 2, snabbladdning 1 eller 2, samt starthjälp. De har även en inbyggd timer med maxtid 1 tim. Lämpliga för fordon med stora bensin och dieselmotorer.
Utrustade med 2-hjul och draghandtag, för lätt och smidig förflyttning av laddaren. Batteriladdarna är utrustade med skydd mot polaritetsvändning och överbelastning. Dynamic 520 har 4 effektlägen för möjlighet att välja mellan laddning normal 1 eller 2, snabbladdning 1 eller 2, samt starthjälp. De har även en inbyggd timer med maxtid 1 tim. Lämpliga för fordon med stora bensin och dieselmotorer.
| Skyddsklass | IP20 |
| Mått LxBxH | 365x460x755 mm |
| Vikt | 20 kg |
| Elanslutning | 230 V |
| Automatisk laddteknik | Nej |
| Batterispänning | 12/24 V |
| Batterikapacitet | 20-1000 Ah |
| Batterityper | Blysyra batterier WET / Start-Stop |
| Strömstyrka laddning | 60 A |
| Minsta batterispänning | - |
| Starthjälp max | 400 A |
| Starthjälp kontinuerlig | 300 A |