| Skyddsklass | IP20 |
| Mått LxBxH | 225x290x205 mm |
| Vikt | 6,4 kg |
| Elanslutning | 230 V |
| Automatisk laddteknik | Nej |
| Batterispänning | 12 V |
| Batterikapacitet | 25-250 Ah |
| Batterityper | Blysyra batterier WET / Start-Stop |
| Strömstyrka laddning | 14 A |
| Minsta batterispänning | - |
| Starthjälp max | 140 A |
| Starthjälp kontinuerlig | 80 A |