| Skyddsklass | IP20 |
| Mått LxBxH | 225x290x205 mm |
| Vikt | 9,0 kg |
| Elanslutning | 230 V |
| Automatisk laddteknik | Nej |
| Batterispänning | 12/24 V |
| Batterikapacitet | 30-400 Ah |
| Batterityper | Blysyra batterier WET / Start-Stop |
| Strömstyrka laddning | 20 A |
| Minsta batterispänning | - |
| Starthjälp max | 180 A |
| Starthjälp kontinuerlig | 120 A |