| Skyddsklass | IP33 |
| Mått LxBxH | 92x200x330 mm |
| Vikt | 3,1 kg |
| Elanslutning | 230 V |
| Automatisk laddteknik | Ja |
| Batterispänning | 12/24 V |
| Batterikapacitet | 5-400 Ah |
| Batterityper | Pb-Ca, Wet, Gel, AGM, EFB, Lithium, MF |
| Strömstyrka laddning | 25/12 A |
| Minsta batterispänning | 2 V |
| Starthjälp max | - |
| Starthjälp kontinuerlig | 25 A Boost |