| Skyddsklass | IP20 |
| Mått LxBxH | 200x260x340 mm |
| Vikt | 6,0 kg |
| Elanslutning | 230 V |
| Automatisk laddteknik | Ja |
| Batterispänning | 12/24 V |
| Batterikapacitet | 20-1200 Ah |
| Batterityper | Pb-Ca, Wet, Gel, AGM, EFB, Lithium, MF |
| Strömstyrka laddning | 120/60 A |
| Minsta batterispänning | - |
| Starthjälp max | - |
| Starthjälp kontinuerlig | 180 A |