| Skyddsklass | IP33 |
| Mått LxBxH | 92x200x330 mm |
| Vikt | 3,8 kg |
| Elanslutning | 230 V |
| Automatisk laddteknik | Ja |
| Batterispänning | 6/12/24 V |
| Batterikapacitet | 10-600 Ah |
| Batterityper | Pb-Ca, Wet, Gel, AGM, EFB, Lithium, MF |
| Strömstyrka laddning | 40/40/20 A |
| Minsta batterispänning | - |
| Starthjälp max | - |
| Starthjälp kontinuerlig | 40 A Boost |