| Mått LxBxH | 408x226x284 mm |
| Batterikapacitet | Blysyra 10-3600 AhLitium 15-1200 Ah |
| Batterityper | Blysyra Wet, Ca/Ca, AGM, EFBstart/stop-typer och GelLitium LiFePO4 |
| Matningsspänning | 220-240 V, 50-60 HZ, 4,6 A |
| Nettovikt (enhet med kablar) | 13,77 kg |
| Kapslingsklass | IP40 användning inomhus |
| Garanti | 2 år |
| Temperaturområde | -20 C till +50 C |
| Utspänning | 12 V, 120 A |
| Startspänning (minimal spänning för att detektera ett anslutet batteri) | 0,8 V |
| Backström | Mindre än 2 Ah/månad |
| Rippelström | Mindre än 4% |
| Rippelspänning | Mindre än 4% |
| Längd på laddningskablar | 5000 mm DC-kabel |
| Längd på nätkablar | 2500 mm AC-kabel |
| Temperaturkompensering | Inbyggd temperaturgivare |
| USB | Typ B USB-port förprogramuppdatering och service |
| Bruttovikt (enhet i förpackning) | 16,02 kg |