Den nödvändiga laddaren för START/STOP-fordon. CTEK Start/Stop batteriladdare & underhållsladdare har konstruerats särskilt för säker och enkel laddning och underhåll av fordon utrustade Start/Stop-teknik. Detta maximerar också batteriets livslängd samt ger optimal driftsäkerhet och därmed undviks oväntade och kostsamma byten. CTEK Start/Stop är en laddare som är praktisk och enkel att använda med en lättförståelig display. Den är gnistsäker, polaritetsskyddad och kortslutningssäker.
Den nödvändiga laddaren för START/STOP-fordon. CTEK Start/Stop batteriladdare & underhållsladdare har konstruerats särskilt för säker och enkel laddning och underhåll av fordon utrustade Start/Stop-teknik. Detta maximerar också batteriets livslängd samt ger optimal driftsäkerhet och därmed undviks oväntade och kostsamma byten. CTEK Start/Stop är en laddare som är praktisk och enkel att använda med en lättförståelig display. Den är gnistsäker, polaritetsskyddad och kortslutningssäker.
| Skyddsklass | IP65 |
| Mått LxBxH | 165x61x37 mm |
| Vikt | 0,5 kg |
| Elanslutning | 230 V |
| Automatisk laddteknik | Ja |
| Batterispänning | 12 V |
| Batterikapacitet | 14-130 Ah |
| Batterityper | Alla typer av blysyrabatterier, 12V, WET, MF, Ca/Ca, AGM, EFB, GEL |
| Strömstyrka laddning | 3,8 A |
| Minsta batterispänning | - |
| Starthjälp max | - |
| Starthjälp kontinuerlig | - |