XS 0.8 är CTEK:s minsta 12V-laddare. Den är perfekt för laddning av mindre 12V-batterier. Den är också bra för underhållsladdning av ”normalstora” batterier som t.ex. bilbatterier. Hela laddningsprocessen går att följa på den unika displayen. XS 0.8 är en kompakt och helautomatisk sexstegsladdare för 12V-batterier mellan 1,2 och 32Ah och för underhållsladdning upp till 100Ah.
CTEK original nr: 56-707
XS 0.8 är CTEK:s minsta 12V-laddare. Den är perfekt för laddning av mindre 12V-batterier. Den är också bra för underhållsladdning av ”normalstora” batterier som t.ex. bilbatterier. Hela laddningsprocessen går att följa på den unika displayen. XS 0.8 är en kompakt och helautomatisk sexstegsladdare för 12V-batterier mellan 1,2 och 32Ah och för underhållsladdning upp till 100Ah.
CTEK original nr: 56-707
| Skyddsklass | IP65 |
| Mått LxBxH | 142x51x36 mm |
| Vikt | 0,3 kg |
| Elanslutning | 230 V |
| Automatisk laddteknik | Ja |
| Batterispänning | 12 V |
| Batterikapacitet | 1,2-32 Ah |
| Batterityper | Alla typer av blysyrabatterier, 12V, WET, MF, Ca/Ca, AGM, GEL |
| Strömstyrka laddning | 0,8 A |
| Minsta batterispänning | - |
| Starthjälp max | - |
| Starthjälp kontinuerlig | - |