Traktordrivet elverk. Varvtal 1500 v/min för kontinuerlig drift med kuggväxel i oljebad. Utrustad med belastningsskydd, voltmeter, frekvensmätare samt jordfelsbrytare. Generatorn tål överbelastning 3 x märkströmmen under 20 sekunder för start av större motorer. Monterad på en helgalvad ram. Borstlös synkrongenerator med AVR reglering.
Traktordrivet elverk. Varvtal 1500 v/min för kontinuerlig drift med kuggväxel i oljebad. Utrustad med belastningsskydd, voltmeter, frekvensmätare samt jordfelsbrytare. Generatorn tål överbelastning 3 x märkströmmen under 20 sekunder för start av större motorer. Monterad på en helgalvad ram. Borstlös synkrongenerator med AVR reglering.
| Skyddsklass | IP45 |
| Vikt | 365 kg |
| Effekt | 50 kVA |
| Kontinuerlig | 40 kW |
| Ampere | 72 A |
| Uttag 1-fas CEE | 16 A |
| Uttag 3-fas CEE | 63 A |
| Behov på K-axel | 90 hk |
| Varvmin K-axel | 420 vmin |
| Varv/min K-axel | 420 v/min |