Traktordrivet elverk. Varvtal 1500 v/min för kontinuerlig drift med kuggväxel i oljebad. Utrustad med belastningsskydd, voltmeter, frekvensmätare samt jordfelsbrytare. Generatorn tål överbelastning 3 x märkströmmen under 20 sekunder för start av större motorer. Monterad på en helgalvad ram. Borstlös synkrongenerator med AVR reglering.
Traktordrivet elverk. Varvtal 1500 v/min för kontinuerlig drift med kuggväxel i oljebad. Utrustad med belastningsskydd, voltmeter, frekvensmätare samt jordfelsbrytare. Generatorn tål överbelastning 3 x märkströmmen under 20 sekunder för start av större motorer. Monterad på en helgalvad ram. Borstlös synkrongenerator med AVR reglering.
| Skyddsklass | IP23 |
| Vikt | 245 kg |
| Effekt | 25 kVA |
| Kontinuerlig | 20 kW |
| Ampere | 36 A |
| Uttag 1-fas CEE | 16 A |
| Uttag 3-fas CEE | 32 A |
| Behov på K-axel | 42 hk |
| Varvmin K-axel | 430 vmin |
| Varv/min K-axel | 430 v/min |