”Heavy duty” semiautomatisk bandsåg för stora metallprofiler. Lågt arbetsbord för att enkelt kunna ladda tungt material. Hydrauliskt skruvstycke. Elektroniskt kontrollerad enkel användning med digital touchscreen-display som ger detaljerad information om antal, arbetstid, maskinstatus, alarm och självdiagnostik. Inverter för bladhastighet är också digitalt kontrollerat. Hydraulisk bladspänning. Ny multifunktions display med ikoner. Kontroll över alla funktioner med möjlighet för personliga inställningar på alla parametrar tex programmerbar styckräknare, olika startläge och bladhastighet.
”Heavy duty” semiautomatisk bandsåg för stora metallprofiler. Lågt arbetsbord för att enkelt kunna ladda tungt material. Hydrauliskt skruvstycke. Elektroniskt kontrollerad enkel användning med digital touchscreen-display som ger detaljerad information om antal, arbetstid, maskinstatus, alarm och självdiagnostik. Inverter för bladhastighet är också digitalt kontrollerat. Hydraulisk bladspänning. Ny multifunktions display med ikoner. Kontroll över alla funktioner med möjlighet för personliga inställningar på alla parametrar tex programmerbar styckräknare, olika startläge och bladhastighet.
| Elanslutning | 400 Volt |
| Tillbehör | , |
| Motoreffekt maskin | 3,0 kW |
| Sågbladstorlek | 5650 x 34 x 1,1 mm |
| Sågbladhastighet | 20/150 m/min |
| Maskinmått LxBxH | 2700x3000x2500 mm |
| Växel i oljebad | 40/1 |
| Motoreffekt kylpump | 0,18 kW |
| Motoreffekt hydraulpump | 1,1 kW |
| Svänghjulsdiameter | 550 mm |
| Skruvstycksöppning | 615 mm |
| Max resning sågbygel | 0, 0 |
| Arbetsytans höjd | 750 mm |
| Maskinvikt | 1600 kg |
| TILLVAL | , |
| Dimsmörjning för sågblad | 9222022 |
| Rullstöd 2 m lastsida 1000 kg | 9239020 |
| Rullstöd 2 m avlast sida 1000 kg | 9239022 |