Ny ”heavy duty” bandsåg, idealisk för stora kapningsvolymer. Högre stabilitet och precision, kontrollerad nedmatning med hydraulisk regulator. Hydraulisk lyftning av sågramen. Snabbskruvstycke. Utbytbar platta för arbetsytan. Precisionsstyrning av bladet med hårdmetallklackar och justerbara lager.
Ny ”heavy duty” bandsåg, idealisk för stora kapningsvolymer. Högre stabilitet och precision, kontrollerad nedmatning med hydraulisk regulator. Hydraulisk lyftning av sågramen. Snabbskruvstycke. Utbytbar platta för arbetsytan. Precisionsstyrning av bladet med hårdmetallklackar och justerbara lager.
| Elanslutning | 400 Volt |
| Tillbehör | , |
| Motoreffekt maskin | 2,2 kW |
| Sågbladstorlek | 3810 x 27 x 0,9 mm |
| Sågbladhastighet | 20/100 m/min |
| Maskinmått LxBxH | 1700x2350x2100 mm |
| Växel i oljebad | 46/1 |
| Motoreffekt kylpump | 0,18 kW |
| Motoreffekt hydraulpump | 0,37 kW |
| Svänghjulsdiameter | 390 mm |
| Skruvstycksöppning | 485 mm |
| Max resning sågbygel | 25 |
| Arbetsytans höjd | 740 mm |
| Maskinvikt | 750 kg |
| TILLVAL | , |
| Dimsmörjning för sågblad | 9222022 |
| Rullstöd 2 m lastsida 1000 kg | - |
| Rullstöd 2 m avlast sida 1000 kg | - |