Manuell och semiautomatisk sågcykel.
Manuell sågning: Materialet låses i skruvstycket. Sågarmen förs manuellt ned och igenom materialet. Sågarmen förs manuellt tillbaka till övre position.
Halvautomatisk sågning: Val av bladhastighet. Tryck på Start/Stopp cykelknappen på kontrollpanelen och justera nedmatningshastigheten på den hydrauliska regulatorn. Skruvstycket låses automatiskt och materialet kapas. Automatisk återgång av sågarmen till utgångsläget och skruvstycket öppnas.
Digital touchdisplay som visar styckeräknare, arbetstimmar, maskinstatus och felmedelande. Modell SUPER TRAD 380 SO PLUS levereras med ett runt arbetsbord, som ger precisionsmätning, samtidigt som sågbordet är skyddat mot sågskador när sågningen avslutas. Sågbygel, skruvstäd samt arbetsbord i gjutjärn. Växellåda i oljebad. Steglös såghastighet. Mekanisk bladsträckning. Skruvstycke med snabbjustering och utbytbar arbetsplatta. Precisionsbladstyrning med hårdmetallklackar och justerbara lager. Vattenmunstycke för rengöring av sågbordet. Arbetsbordets höjd: 940 mm.
Manuell och semiautomatisk sågcykel.
Manuell sågning: Materialet låses i skruvstycket. Sågarmen förs manuellt ned och igenom materialet. Sågarmen förs manuellt tillbaka till övre position.
Halvautomatisk sågning: Val av bladhastighet. Tryck på Start/Stopp cykelknappen på kontrollpanelen och justera nedmatningshastigheten på den hydrauliska regulatorn. Skruvstycket låses automatiskt och materialet kapas. Automatisk återgång av sågarmen till utgångsläget och skruvstycket öppnas.
Digital touchdisplay som visar styckeräknare, arbetstimmar, maskinstatus och felmedelande. Modell SUPER TRAD 380 SO PLUS levereras med ett runt arbetsbord, som ger precisionsmätning, samtidigt som sågbordet är skyddat mot sågskador när sågningen avslutas. Sågbygel, skruvstäd samt arbetsbord i gjutjärn. Växellåda i oljebad. Steglös såghastighet. Mekanisk bladsträckning. Skruvstycke med snabbjustering och utbytbar arbetsplatta. Precisionsbladstyrning med hårdmetallklackar och justerbara lager. Vattenmunstycke för rengöring av sågbordet. Arbetsbordets höjd: 940 mm.
| Elanslutning | 400 Volt |
| Tillbehör | , |
| Motoreffekt maskin | 2,2 kW |
| Sågbladstorlek | 3310 x 27 x 0,9 mm |
| Sågbladhastighet | 20/105 m/min |
| Maskinmått LxBxH | 1700x2150x2250 mm |
| Motoreffekt kylpump | 0,12 kW |
| Motoreffekt hydraulpump | 0,4 kW |
| Svänghjulsdiameter | 355 mm |
| Skruvstycksöppning | 340 mm |
| Max resning sågbygel | 30 |
| Arbetsytans höjd | 940 mm |
| Maskinvikt | 750 kg |
| TILLVAL | , |
| Dimsmörjning för sågblad | 9222022 |
| Växel i oljebad ratio | 40/1 |
| Startpedal | 9231008 |
| Rullstöd 2 m lastsida 240 kg | 9231001 |
| Rullstöd 2 m avlast sida 240 kg | 9231002 |