Manuell och semiautomatisk sågcykel.
Manuell sågning: Materialet låses i skruvstycket. Sågarmen förs manuellt ned och igenom materialet. Sågarmen förs manuellt tillbaka till övre position.
Halvautomatisk sågning: Val av bladhastighet. Tryck på Start/Stopp cykelknappen på kontrollpanelen och justera nedmatningshastigheten på den hydrauliska regulatorn. Skruvstycket låses automatiskt och materialet kapas. Automatisk återgång av sågarmen till utgångsläget och skruvstycket öppnas.
Manuell och semiautomatisk sågcykel.
Manuell sågning: Materialet låses i skruvstycket. Sågarmen förs manuellt ned och igenom materialet. Sågarmen förs manuellt tillbaka till övre position.
Halvautomatisk sågning: Val av bladhastighet. Tryck på Start/Stopp cykelknappen på kontrollpanelen och justera nedmatningshastigheten på den hydrauliska regulatorn. Skruvstycket låses automatiskt och materialet kapas. Automatisk återgång av sågarmen till utgångsläget och skruvstycket öppnas.
| Elanslutning | 400 Volt |
| Tillbehör | , |
| Motoreffekt maskin | 1,5 - 1,8 kW |
| Sågbladstorlek | 3310 x 27 x 0,9 mm |
| Sågbladhastighet | 40/80 m/min |
| Maskinmått LxBxH | 900x1750x1950 mm |
| Motoreffekt kylpump | 0,12 kW |
| Motoreffekt hydraulpump | 0,4 kW |
| Svänghjulsdiameter | 355 mm |
| Skruvstycksöppning | 340 mm |
| Max resning sågbygel | 30 |
| Arbetsytans höjd | 940 mm |
| Maskinvikt | 670 kg |
| TILLVAL | , |
| Dimsmörjning för sågblad | 9222022 |
| RESERVDELAR | , |
| Bladstyrning fast | AF750147 |
| Bladstyrning rörlig | AF750146 |
| Kylvätskepump | 88140020 |
| Spånborste | 90000004 |
| Växel i oljebad ratio | 40/1 |
| Startpedal | 9231008 |
| Rullstöd 2 m lastsida 240 kg | 9231001 |
| Rullstöd 2 m avlast sida 240 kg | 9231002 |
| Lager för bladstyrning | , |