Manuell sågning: Materialet låses i skruvstycket. Sågarmen förs manuellt ned och igenom materialet. Sågarmen förs manuellt tillbaka till övre position.
Halvautomatisk sågning: Val av bladhastighet. Tryck på Start/Stopp cykelknappen på kontrollpanelen och justera nedmatningshastigheten på den hydrauliska regulatorn. Skruvstycket låses automatiskt och materialet kapas. Automatisk återgång av sågarmen till utgångsläget och skruvstycket öppnas.
Manuell sågning: Materialet låses i skruvstycket. Sågarmen förs manuellt ned och igenom materialet. Sågarmen förs manuellt tillbaka till övre position.
Halvautomatisk sågning: Val av bladhastighet. Tryck på Start/Stopp cykelknappen på kontrollpanelen och justera nedmatningshastigheten på den hydrauliska regulatorn. Skruvstycket låses automatiskt och materialet kapas. Automatisk återgång av sågarmen till utgångsläget och skruvstycket öppnas.
| Elanslutning | 400 Volt |
| Tillbehör | , |
| Motoreffekt maskin | 2,2 kW |
| Sågbladstorlek | 2750 x 27 x 0,9 mm |
| Sågbladhastighet | 20/105 m/min |
| Maskinmått LxBxH | 900x1750x1950 mm |
| Motoreffekt kylpump | 0,11 kW |
| Motoreffekt hydraulpump | - |
| Svänghjulsdiameter | 300 mm |
| Skruvstycksöppning | 305 mm |
| Max resning sågbygel | 30 |
| Arbetsytans höjd | 940 mm |
| Maskinvikt | 490 kg |
| TILLVAL | , |
| Dimsmörjning för sågblad | 9222022 |
| RESERVDELAR | , |
| Bladstyrning fast | AF750147 |
| Bladstyrning rörlig | AF750146 |
| Kylvätskepump | 88140020 |
| Spånborste | 90000004 |
| Växel i oljebad ratio | 40/1 |
| Startpedal | 9231008 |
| Rullstöd 2 m lastsida 240 kg | 9231001 |
| Rullstöd 2 m avlast sida 240 kg | 9231002 |
| Lager för bladstyrning | , |