Bandsåg DA med hydraulisk kontrollerad nedmatning med ställbar hastighet för optimerad kapning. Genom att trycka ”PUSH” på regulatorn för hydrauliken så startar sågningen och sågbygeln går ner. Genom att trycka ”PULL” så stannar den, när sågningen är klar så stannar sågen och även kylpumpen automatiskt. Sågen gerar från 0° till 60° höger och 0° till 45° åt vänster. Växellådan går i oljebad. Sågramen och skruvstycket är i gjutjärn. Säkerhetsbrytare på bladskyddet och bladspänningen. Två hastigheter. Precisionsstyrning av bladet med hårdmetallklackar och justerbara lager.
Bandsåg DA med hydraulisk kontrollerad nedmatning med ställbar hastighet för optimerad kapning. Genom att trycka ”PUSH” på regulatorn för hydrauliken så startar sågningen och sågbygeln går ner. Genom att trycka ”PULL” så stannar den, när sågningen är klar så stannar sågen och även kylpumpen automatiskt. Sågen gerar från 0° till 60° höger och 0° till 45° åt vänster. Växellådan går i oljebad. Sågramen och skruvstycket är i gjutjärn. Säkerhetsbrytare på bladskyddet och bladspänningen. Två hastigheter. Precisionsstyrning av bladet med hårdmetallklackar och justerbara lager.
| Elanslutning | 400 Volt |
| Motoreffekt maskin | 0,55 - 1,1 kW |
| Sågbladstorlek | 2450 x 27 x 0,9 mm |
| Sågbladhastighet | 32/64 m/min |
| Maskinmått LxBxH | 1800x770x1600 mm |
| Motoreffekt kylpump | 0,07 kW |
| Motoreffekt hydraulpump | - |
| Svänghjulsdiameter | 290 mm |
| Skruvstycksöppning | 250 mm |
| Max resning sågbygel | 40 |
| Arbetsytans höjd | 980 mm |
| Maskinvikt | 255 kg |
| Växel i oljebad ratio | 40/1 |