| Elanslutning | 400 Volt |
| Motoreffekt maskin | 1,0 - 1,4 kW |
| Sågbladstorlek | 2750 x 27 x 0,9 mm |
| Sågbladhastighet | 40/70 m/min |
| Maskinmått LxBxH | 1000x1800x1600 mm |
| Motoreffekt kylpump | 0,06 kW |
| Motoreffekt hydraulpump | - |
| Svänghjulsdiameter | 300 mm |
| Skruvstycksöppning | 305 mm |
| Max resning sågbygel | 30 |
| Arbetsytans höjd | 1030 mm |
| Maskinvikt | 350 kg |
| Växel i oljebad ratio | 40/1 |