ZIP 29
• Manuell bandsåg, idealisk för sågning av stål och metall.
• Sågbygel i gjutjärn.
• Växellåda i oljebad.
• Två såghastigheter på 3-fas maskinerna.
• Mekanisk bladsträckning.
• Skruvstycke med snabblåsning.
• Precisionsstyrning med hårdmetallklackar och justerbara lager på Zip 29.
• Stativ och ett sågblad ingår.
ZIP 29
• Manuell bandsåg, idealisk för sågning av stål och metall.
• Sågbygel i gjutjärn.
• Växellåda i oljebad.
• Två såghastigheter på 3-fas maskinerna.
• Mekanisk bladsträckning.
• Skruvstycke med snabblåsning.
• Precisionsstyrning med hårdmetallklackar och justerbara lager på Zip 29.
• Stativ och ett sågblad ingår.
| Elanslutning | 400 Volt |
| Motoreffekt maskin | 0,85 - 1,1 kW |
| Sågbladstorlek | 2450 x 27 x 0,9 mm |
| Sågbladhastighet | 32/64 m/min |
| Maskinmått LxBxH | 1650x1300x1800 mm |
| Motoreffekt kylpump | 0,07 kW |
| Motoreffekt hydraulpump | - |
| Svänghjulsdiameter | 290 mm |
| Skruvstycksöppning | 250 mm |
| Max resning sågbygel | 40 |
| Arbetsytans höjd | 980 mm |
| Maskinvikt | 220 kg |
| Växel i oljebad ratio | 40/1 |