ZIP 22
• Manuell bandsåg, idealisk för sågning av stål och metall.
• Sågbygel i gjutjärn.
• Växellåda i oljebad.
• Två såghastigheter på 3-fas maskinerna.
• Mekanisk bladsträckning.
• Skruvstycke med snabblåsning.
• Stativ och ett sågblad ingår.
ZIP 22
• Manuell bandsåg, idealisk för sågning av stål och metall.
• Sågbygel i gjutjärn.
• Växellåda i oljebad.
• Två såghastigheter på 3-fas maskinerna.
• Mekanisk bladsträckning.
• Skruvstycke med snabblåsning.
• Stativ och ett sågblad ingår.
| Elanslutning | 400 Volt |
| Motoreffekt maskin | 0,5 - 0,75 kW |
| Sågbladstorlek | 2085 x 20 x 0,9 mm |
| Sågbladhastighet | 30/60 m/min |
| Maskinmått LxBxH | 1550x1290x1660 mm |
| Motoreffekt kylpump | 0,07 kW |
| Motoreffekt hydraulpump | - |
| Svänghjulsdiameter | 265 mm |
| Skruvstycksöppning | 205 mm |
| Max resning sågbygel | 45 |
| Arbetsytans höjd | 920 mm |
| Maskinvikt | 165 kg |
| Växel i oljebad ratio | 28/1 |