Elkabelvindorna har mycket hög kapacitet och är tillverkade för kontinuerlig användning. Vindorna är tillverkade av aluminium. Elöverföring i vindan sker med släpskor. Utrustade med svängbart väggfäste.
Elkabelvindorna har mycket hög kapacitet och är tillverkade för kontinuerlig användning. Vindorna är tillverkade av aluminium. Elöverföring i vindan sker med släpskor. Utrustade med svängbart väggfäste.
| Skyddsklass | IP42 |
| Mått LxBxH | 430x360x118 mm |
| Vikt | 13 kg |
| Kabellängd | 10 m |
| Anslutningskabel | Nej |
| Kabel | 5 x 2,5 mm |
| Kapacitet UtrulladInrullad | 3000 2000 W |
| Fas | 3-fas |
| Honkontakt på kabel | Nej |
| Kapacitet Utrullad/Inrullad | 3000 / 2000 W |
| Termosäkring | Nej |