| Skyddsklass | IP42 |
| Mått LxBxH | 290x310x150 mm |
| Vikt | 3,5 kg |
| Kabellängd | 8,5 m |
| Anslutningskabel | Nej |
| Kabel | 3 x 2,5 mm |
| Kapacitet UtrulladInrullad | 2500 1850 W |
| Fas | 1-fas |
| Honkontakt på kabel | Ja |
| Kapacitet Utrullad/Inrullad | 2500 / 1850 W |
| Termosäkring | Ja |