| Skyddsklass | IP42 |
| Mått LxBxH | 320x300x155 mm |
| Vikt | 4,5 kg |
| Kabellängd | 15 m |
| Anslutningskabel | Ja, med stickpropp 1,3m |
| Kabel | 3 x 1,5 mm |
| Kapacitet UtrulladInrullad | 1800 1200 W |
| Fas | 1-fas |
| Honkontakt på kabel | Ja |
| Kapacitet Utrullad/Inrullad | 1800 / 1200 W |
| Termosäkring | Ja |