| Skyddsklass | IP24 |
| Mått LxBxH | 420x390x230 mm |
| Vikt | 8,8 kg |
| Kabellängd | 20 m |
| Anslutningskabel | Ja, med stickpropp |
| Kabel | 3 x 2,5 mm |
| Kapacitet UtrulladInrullad | 3000 2000 W |
| Fas | 1-fas |
| Honkontakt på kabel | Ja |
| Kapacitet Utrullad/Inrullad | 3000 / 2000 W |
| Termosäkring | Ja |