Olja - Vatten, 60 bar
Slangvinda försedd med ställbara utmatningsarmar. Lätt att placera, även i trånga utrymmen. Kan även takmonteras. Vindan är pulverlackerad och utrustad med returfjäder. Kan kompletteras med svängbart väggfäste om slangen skall dras ut eller matas in i sidled. Slitaget på vindan blir mindre och slangen rullas upp jämnare. Oljebeständig gummislang.
Olja - Vatten, 60 bar
Slangvinda försedd med ställbara utmatningsarmar. Lätt att placera, även i trånga utrymmen. Kan även takmonteras. Vindan är pulverlackerad och utrustad med returfjäder. Kan kompletteras med svängbart väggfäste om slangen skall dras ut eller matas in i sidled. Slitaget på vindan blir mindre och slangen rullas upp jämnare. Oljebeständig gummislang.
| Material | Målad metall |
| Mått LxBxH | 460x230x447 mm |
| Vikt | 24 kg |
| Användningsområde | Vatten, Olja |
| Max tryck | 60 bar |
| Anslutning in | 1/2" inv. gänga |
| Anslutning ut | 1/2" utv. gänga |
| Reservdelsnummer svirvel | 8700065 |
| Modell | VL60R154R |
| Slanglängd | 15 m |
| Slangdimension | 13 mm |
| Art nr Svängbart väggfäste | 8709225 |
| Vinda | Med slang |
| Utförande | Öppen |