Kem, 10 bar
Slangvinda försedd med ställbara utmatningsarmar. Lätt att placera, även i trånga utrymmen. Kan även takmonteras. Vindan är pulverlackerad och utrustad med returfjäder. Kan kompletteras med svängbart väggfäste om slangen skall dras ut eller matas in i sidled. Slitaget på vindan blir mindre och slangen rullas upp jämnare. Vindorna avsedda för alkaliska kemikalier, ej kallavfettningar.
Kem, 10 bar
Slangvinda försedd med ställbara utmatningsarmar. Lätt att placera, även i trånga utrymmen. Kan även takmonteras. Vindan är pulverlackerad och utrustad med returfjäder. Kan kompletteras med svängbart väggfäste om slangen skall dras ut eller matas in i sidled. Slitaget på vindan blir mindre och slangen rullas upp jämnare. Vindorna avsedda för alkaliska kemikalier, ej kallavfettningar.
| Material | Målad metall |
| Mått LxBxH | 460x230x447 mm |
| Vikt | 25 kg |
| Användningsområde | Kem |
| Max tryck | 10 bar |
| Anslutning in | 3/8" inv. gänga |
| Anslutning ut | 3/8" utv. gänga |
| Reservdelsnummer svirvel | 8700061 |
| Modell | V101020K4R |
| Slanglängd | 20 m |
| Slangdimension | 10 mm |
| Art nr Svängbart väggfäste | 8709225 |
| Vinda | Med slang |
| Utförande | Öppen |