Perfekta lösningen för att dränera kompressortanken på kondens. Komplett kit. Avsedd för tankmontering. Med tidur, ställbar avluftningstid och intervall. Utrustad med filter samt avstängningskran. Anslutningskabel 1,5 meter, 230 volt.
Perfekta lösningen för att dränera kompressortanken på kondens. Komplett kit. Avsedd för tankmontering. Med tidur, ställbar avluftningstid och intervall. Utrustad med filter samt avstängningskran. Anslutningskabel 1,5 meter, 230 volt.
| Skyddsklass | IP65 |
| Spänning | 12-380 volt |
| Arbetstryck | 0-16 bar |
| Säkerhetsventil | Ja |
| Temperaturområde | +1 till +55C |
| Maximal kompressorkapacitet | Alla storlekar |
| Tidsintervall (ONOFF) | 05-10 sek 05-45 min |
| Tidsintervall indikation | Stark LED belysning |
| Testprogram | Ja |
| Ventiltyp | 2/2-vägs, direktverkande |
| Ventilöppning | 4 mm |
| Ventiltätningar | FPM |
| Inlopp anslutning | 1/4 & 1/2 |
| Utlopp anslutning | 1/2" |
| Inlopp anslutningshöjd | 10 mm |
| Ventilhus material | Mässing |
| Strömanslutning | DIN 43650-A |
| Tidsintervall ON/OFF | 0,5-10 sek / 0,5-45 min |