| Vikt | 10,5 kg |
| Hylsfäste | 1" |
| Åtdragningsmoment max | 2644 Nm |
| Lossdragningsmoment max | 4406 Nm |
| Varvtal | 5000 v/min |
| Slagminut | 850 |
| Vibration | 16,9 4,6 m/s K |
| Ljudtryck | 99,0 dB |
| Ljudeffekt | 110,0 dB |
| Anslutningsgänga | 1/2" |
| Bultkapacitet | - |
| Slangdiameter minsta | 19 mm |
| Luftförbrukning max | - l/min |
| Längd total | 362 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 2690 l/min |
| Slag/minut | 850 |