| Vikt | 5,44 kg |
| Hylsfäste | 3/4" |
| Åtdragningsmoment max | 1763 Nm |
| Lossdragningsmoment max | 2169 Nm |
| Varvtal | 5200 v/min |
| Slagminut | 1050 |
| Vibration | 10,5 1 m/s K |
| Ljudtryck | 95,9 dB |
| Ljudeffekt | 106,9 dB |
| Anslutningsgänga | 3/8" |
| Bultkapacitet | M32 |
| Slangdiameter minsta | 13 mm |
| Luftförbrukning max | 1699 l/min |
| Längd total | 226 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 1699 l/min |
| Slag/minut | 1050 |