| Vikt | 6,9 kg |
| Slagminut | 2300 |
| Ljudtryck Ljudeffekt | 99,8 dB |
| Vibration | 5,4 m/s K |
| Anslutningsgänga | 3/8" |
| Slangdiameter minsta | 13 mm |
| Luftförbrukning max | 793 l/min |
| Längd total | 416 mm |
| Slaglängd | 51 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | - l/min |
| Verktygsfäste | sexkantigt |
| Mejselskaft diameter | 15 mm |
| Kolvdiameter | 28 mm |
| Slag/minut | 2300 |