| Vikt | 1,69 kg |
| Slagminut | 5500 |
| Ljudtryck Ljudeffekt | 107,5 dB |
| Vibration | 11,6 2,6 m/s K |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Slangdiameter minsta | 8 mm |
| Luftförbrukning max | 340 l/min |
| Längd total | 194 mm |
| Slaglängd | 14 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | - l/min |
| Verktygsfäste | Fyrkant |
| Mejselskaft diameter | 12 mm |
| Kolvdiameter | 24 mm |
| Slag/minut | 5500 |