| Vikt | 1 kg |
| Hylsfäste | 3/8" |
| Åtdragningsmoment max | 420 Nm |
| Lossdragningsmoment max | 520 650 Nm |
| Varvtal | 6000 v/min |
| Slagminut | 1350 |
| Vibration | 5,5 0,9 m/s K |
| Ljudtryck | 89,7 dB |
| Ljudeffekt | 100,7 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Bultkapacitet | M12 |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 481 l/min |
| Längd total | 117 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 113 l/min |
| Slag/minut | 1350 |