| Vikt | 4 kg |
| Hylsfäste | 3/4" |
| Åtdragningsmoment max | - Nm |
| Lossdragningsmoment max | 1424 Nm |
| Varvtal | 6000 v/min |
| Slagminut | 1000 |
| Vibration | 6,4 0,8 m/s K |
| Ljudtryck | 91,6 dB |
| Ljudeffekt | 102,6 dB |
| Anslutningsgänga | 3/8" |
| Bultkapacitet | M27 |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 850 l/min |
| Längd total | 218 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 227 l/min |
| Slag/minut | 1000 |