| Vikt | 16,6 kg |
| Hylsfäste | 1" |
| Åtdragningsmoment max | 271-3390 Nm |
| Lossdragningsmoment max | 4300 Nm |
| Varvtal | 3500 v/min |
| Slagminut | 700 |
| Vibration | 12,7 2,5 m/s K |
| Ljudtryck | 108,4 dB |
| Ljudeffekt | - dB |
| Anslutningsgänga | 1/2" |
| Bultkapacitet | M55 |
| Slangdiameter minsta | 19 mm |
| Luftförbrukning max | 1584 l/min |
| Längd total | 624 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 426 l/min |
| Slag/minut | 700 |